Ekran szczegółów informacji
Szczegóły informacji
Uwaga wścieklizna nietoperzy
Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2019-09-13 14:59:38 przez Administrator Systemu
Akapit nr - brak tytułu
W związku ze stwierdzeniem wścieklizny u nietoperza, obszar miasta Ostróda został określony jako obszar zagrożony wścieklizną zwierząt dzikich.
Zamieszkiwanie nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań, a nawet bytowanie w szczelinach znajdujących się w szczelinach budynków mieszkalnych jest zjawiskiem naturalnym. Nietoperze w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.
Nietoperze, tak jak inne ssaki są wrażliwe na zakażenie wirusem wścieklizny ale ryzyko transmisji zarazka, czyli przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują agresji.
Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną.
Osobom planującym pobyt w obrębie obszaru zagrożonego zalecamy :
1. Unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi.
2. Nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych, a w przypadku znalezienia na obszarze zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie powiadomić burmistrza, policję lub powiatowego lekarza weterynarii.
3. Psy powinny być trzymane na uwięzi, a wyprowadzane na smyczy, koty trzymane w zamknięciu.
4. Bezwzględnie należy dopełnić obowiązku corocznych szczepień psów przeciw wściekliźnie.